Murat ŞAYLAN Pazarlama ve Marka Danışmanı

Kötü reklam ajansı yoktur, kötü reklamveren vardır. Her reklam, reklamvereni kadar iyidir. Önce pazarlama ve marka yönetimi üzerinde kendinizi geliştirin sonra reklamveren olun.

SATIŞ DANIŞMANLIĞI

Satmak, her geçen gün zorlaşıyor. Artık, satın alacak müşteriyi bulmak, üretim becerisini edinmekten daha önemli. Bolluk çağını yaşadığımız günümüzde, önünde birçok alternatif bulunan alıcıları ikna etmek çok zorlaşmıştır. Satış departmanını ve faaliyetlerini iyi yöneten firmalar ayakta kalacaktır.

Satmak için her gün rakibinizden daha iyi olmalısınız. Bunun için de iyi bir satış ekibine, etkili bir satış sistemine, doğru satış planına ve dinamik satış raporlama yöntemine ihtiyacınız var.

Pazarlama departmanıyla sıkı işbirliği yapan, marka iletişim planlarına katkıda bulunan, finansa tahsilat için yardımcı olan, pazardan ve rakiplerden haber getiren, üretim ve lojistik departmanlarıyla arası iyi olan, dinamik, proaktif bir satış departmanı oluşturmanıza yardımcı olabilirim.

Satış danışmanlığımın alanına giren diğer hizmetlerim:

Satış Departmanı Kurmak

Firmanıza, markanıza ve ürünlerinize özel yapılanmamış bir satış departmanı satışın önündeki en büyük engeldir. İş süreçleri ve görev dağılımı tanımlanmış, hedefleri verilmiş bir satış departmanı başarının anahtarıdır.

Satış departmanınızın nasıl yapılanması gerektiğini belirleyebilir, istihdam görüşmeleriyle ekibi oluşturabilir, ekibin görev tanımlarını ve iş süreçlerini yazılı hale getirebilir, ekibe hedeflerini verebilirim. Satış ekibinize koçluk yaparak ve eğitim vererek onları daha verimli kılabilirim.

Satış Takip Raporlarını Hazırlamak

Şu anda satış ekibinizin her bir ferdinin nerede olduğunu biliyor musunuz? Dün hangi müşterilerle görüştüklerini, yarın hangi müşterilerle görüşeceklerini biliyor musunuz? Aldıkları siparişleri, teslim ettikleri siparişleri, kestirdikleri fatura miktarlarını, yaptırdıkları tahsilatları; günlük, haftalık ve aylık olarak takip edebiliyor musunuz? Hangi ürün grubundan, hangi ile (bölgeye), ne kadarlık satış yaptığınızı biliyor musunuz? Satışçı, il, ürün grubu (veya marka) bazında hedeflerinizin neresinde olduğunu ölçebiliyor musunuz? Bekleyen siparişlerinizin ne kadar olduğunu, tahsil edemediğiniz alacakalrınızın ne kadar olduğunu, 3 aydır sipariş alamadığınız kaç tane bayiniz olduğunu biliyor musunuz?

Satış ekibinizin performansının düzenli olarak ölçebileceğiniz temel raporlarınız yoksa hem ekibi doğru yönetemezsiniz hem de doğru kararlar alamazsınız. Satışlarınızın ve satışçılarınızın performansını ölçmek için temel performans göstergelerini (KPI) belirleyebilir, satış takip raporlarınız hazırlayabilirim. Böylece satış performansınız daha iyi ve detaylı takip ederek almanız gereken önlem ve kararlar için sağlıklı verilere ulaşmanızı sağlayabilirim.

Satış Kanallarını Yapılandırmak

Ürününüz distribütörden tüketiciye hızlı akıyor mu? Ürününüzü doğru aracılarla ve doğru noktalarda mı satıyorsunuz? Yeni satış kanalları ile çalışmalı mısınız? Klasik satış kanallarının kapasitesi büyümeniz önünde engel mi? Satış kanalları karmanız risklerinizi minimize edip, karınızı maksimize ediyor mu?

Çeşit çeşit toptancılar, tip tip perakendeciler arasından hangileri ile çalışmanızın daha stratejik ve karlı olacağını belirleyebilirim. Sizin için yepyeni kanallar yaratabilirim. Satış kanalarınız arasında nasıl bir farklılaşma yapmanız gerektiğini kurgulayabilirim. Satış kanallarına yönelik nasıl bir ürün, fiyat ve tutundurma farklılaşması yapmanız gerektiğini söyleyebilirim.

Bayilerinizden Verim Almanızı Sağlamak

Bayilerinizin sayısını mı artıramıyorsunuz? Bayileriniz size değil de rakiplerinize mi daha fazla önem veriyor? Bayilerinizdeki varlığınızı mı güçlendirmek istiyorsunuz? Bayilerinizi yönetemediğinizi mi düşünüyorsunuz?

Bayilerinizi ve bayilerinizle aranızdaki ticareti inceleyip nasıl bir bayi yönetim modeli oluşturmanız gerektiğini gösterebilirim. Bayilerin kurumunuza ve ürünlerinize daha fazla değer vermesini sağlayabilirim. Size daha çok girişimcinin/esnafın/firmanın bayilik için başvurmasını sağlayabilirim. Bayilik sözleşmenizi hazırlayabilirim.

Satış Ekibi Koçluğu

Satış ekibinizin performansı mı düşüyor? Satış kadrolarınız sürekli değişiyor mu? Daha verimli ve daha sadık satış ekibi mi yaratmak istiyorsunuz?

Satış ekibinizle birebir ve topluca yapacağım görüşmeler ve gözlemlerle, problemlerin kaynağını tespit eder. Satışçılarınızın iş motivasyonlarını ve satış performanslarını artırabilirim. Satışçılarınızın bilgi ve becerilerini artırma yönünde istek duymalarını ve hareket geçmelerini sağlayabilirim. Satışçılarınızı firmanıza nasıl aşık edeceğinizi ve sadık kılacağınızı söyleyebilirim.

Satış Ekibi için Prim Sistemi Kurmak

Satış departmanları ve ekiplerinin primli çalışması çok yaygın bir uygulamadır. Zengin değil motive eden, karlı satışlara yol açan, bencilliğe değil birlikteliğe yol açan, çok net ve anlaşılır prim sistemi hem firmanıza hem de satışçılarınıza kazandıracaktır.

Satış departmanınız için ideal olan prim sistemi önerebilir ve kurallarını yazılı hale getirebilirim.

Satış Danışmanlığı İle İlgili Blog Yazılarım
Şehirlerimizin tüketimi01 Ekim 2013
Satış açısından depo yönetimi01 Eylül 2013
İdeal satıcıyı seçmek01 Temmuz 2013
Bayi Yönetimi01 Haziran 2013
Bayi kazanmak01 Mayıs 2013
Satış müdürünün hakimiyet alanı01 Mart 2013
Satış süreçlerinde müdürün rolü01 Şubat 2013
Satış mı, Pazarlama mı?04 Ocak 2013
Prim Sistemi Nasıl Olmalı ?01 Mart 2012
Satışçıların performansını artırmak02 Aralık 2011
Satışı yönetebiliyor musunuz?02 Kasım 2011
Satış müdüründen ne beklemelisiniz?01 Ekim 2011
Satışçının iletişim yeteneği01 Eylül 2011
Dolaşan kurt avlanır01 Ekim 2010
Var mı Satışları Artıracak Olan ?01 Ağustos 2010
Satış Yönetimi01 Nisan 2010
Yeni girişimcilere satış artırıcı tüyolar01 Şubat 2007
Satış Tecrübeniz Var mı ?01 Ocak 2006
Satıyorum, satıyorum, sat...tım !01 Ekim 2003
Satış Geliştirme01 Mayıs 2003
POP Malzemeleri01 Şubat 2003
Merchandising01 Temmuz 2001
Tahsilat kalitesine dikkat01 Şubat 2014
Kaç satıcı istihdam etmeli01 Şubat 2016