Murat ŞAYLAN Pazarlama ve Marka Danışmanı

Marka yönetimi; insanların aklında kalacak bilgiyi kurgulamak, üretmek, ölçmek ve bütün bunları istenen kıvama gelene kadar tekrar etmektir.

PERAKENDECİLİK DANIŞMANLIĞI

Toptancı ve perakendeciler sizi çok mu yoruyor? Riskleri azaltmak için kendi mağazalarınızı mı açmak istiyorsunuz? Kendi mağazalarınızı açmak veya çoğaltmak istiyor, ama nereden başlayacağınızı mı bilmiyorsunuz? Perakendeciliğe başlarken size akıl verecek, yol ve yöntem gösterecek bir uzmana mı ihtiyacınız var?

Günümüzde bir çok firma sadece üretmekle ve/veya toptana satmakla yetinmek istemiyor. Karlar eridiği için ya toptanı devreden çıkarıp perakendecilere direkt satış yapmak istiyor, ya da tüketiciye satış yapan mağazaları da kendisi açmak istiyor. Bu sayede hem perakendecileri marka kimlik ve vizyonlarına uydurmayı, hem de rakiplerine perakende satış alanı bırakmamayı amaçlıyorlar. Kendi mağazalarını açan markalar, tüketiciyi daha yakından tanıma fırsatı bulduğu için rekabet yeteneğini, cirolarını ve kar paylarını daha da artırabiliyorlar.

Üretim veya toptancılıkla perakendecilik arasında derin bir uçurum vardır. Perakendeciliğe geçiş kolay değildir. Perakendeciliğe bilinçsizce adım atılırsa milyonlarca dolar zararla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Perakendecilik danışmanlığımın alanına giren diğer hizmetlerim:

Mağaza Açmak

Yabancıların dediği gibi mağazacılık detay işidir. Milyonlarca detayı vardır. Tüm bu detaylar etraflıca ele alınmalı, veriler, strateji ve planlama ışığında perakendeciliğe geçilmelidir. Müşterilerle dolup taşacak, tıkır tıkır işleyecek bir mağaza açmanız için size aşağıdaki hizmetleri sunabilirim.

 • Nasıl bir mağaza açarsanız para kazanırsınız. Kazandıracak mağaza konsepti tespiti.
 • Lokasyon (mağaza yeri) değerlemesi.
 • Mimari proje hazırlayabilecek kişi veya kurumlarla tanıştırmak.
 • Mağaza dekorasyonu tasarımı için rehberlik ve danışmanlık.
 • Mağaza dekorasyonu için uygulamacılar ve tedarikçiler listesi.
 • Perakende noktası malzemesi sunan tedarikçilerle tanıştırmak.
 • Mağazacılık yazılım programı seçiminde yardım ve kullanımında danışmanlık.
 • Mağaza ekibinin istihdamı ve eğitimi.
 • Mağaza işletme kuralları kitapçığının hazırlanması.
 • Mağaza açılışında resmi makamlara yapılacak başvurular hakkında bilgilendirme.

Perakende Zinciri Kurmak

İyi ürünleriniz ve dolup taşan bir mağazanız var ama yenilerini nasıl açacağınızı mı düşünüyorsunuz? Mağazalarınızın sayısını mı artırmak istiyorsunuz? Bir mağazadan yüz mağazaya sizi taşıyacak merkezi ekibi nasıl kuracağınızı mı düşünüyorsunuz? Devasa lojistik trafiğini nasıl çözeceğinizi mi bilmiyorsunuz? Aşağıdaki alanlarda size yardımcı olabilirim.

 • Perakende zinciri fizibilitesi hazırlamak.
 • Perakende zinciri yönetim sistemini ve merkez kadrolarını kurmak.
 • Lojistik ve nakliye sistemini kurmak.
 • Türkiye’deki AVM’lerin ve AVC’lerin ayrıntılı bilgileri.
 • AVM kiralama şirketiyle görüşmelere aracılık.
 • Kiralama şartlarında ve sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar.
 • Perakende zinciri yönetim kitapçığının hazırlanması

Franchising Sistemi Kurmak

Mağaza sayınızı bayilik vererek mi artırmak istiyorsunuz? Yeni mağazalar açmak istiyor ama kaynak mı bulamıyorsunuz? Mağazanızın aynısından açmak isteyen girişimciler mi var?

Yeni mağazalar açmak hem maliyetlidir hem de sayıları arttıkça yönetilmeleri zorlaşır. Bunu gören markalar, mallarını satacak girişimcilere, sözleşmeli olarak kurumsal mağazalarının kopyasını açma imkânı tanımaktadırlar. Buna “franchising” denir.

İstatistikî veriler açılan her 100 franchise mağazasından 5 yıl içerisinde sadece 5'inin başarısız olduğunu göstermektedir. %95’i başarılıdır, karlıdır ve lisanslarını devam ettirmek istemektedirler. Bunun tam aksine franchising dışı bağımsız işletilen orta ve küçük boy işletmeler (esnaflar) üzerinde yapılan araştırmalar, bu işletmelerden yüzde 65'inin 5 yıl içerisinde başarısız olduklarını ve kapandıklarını ortaya koymaktadır.
Siz de mağaza sayınızı artırmak veya markalarınızı/ürünlerinizi/hizmetlerinizi kendinize ait markalı zincir satış noktalarından tüketiciye ulaştırmak için “franchising” modelini kullanabilirsiniz.

Franchising sisteminde girişimciler ile aranızdaki ticari işbirliğinin doğru ve verimli olması yapacağınız sözleşmeye birebir bağlıdır. Karşılıklı yükümlülükleri içeren, mağaza markası ve zincirine verilebilecek zararları elimine eden, gelecekteki fırsat ve tehditlere karşı haklarınızı koruyan bir sözleşme daha rahat çalışmanızı ve rahat uyumanızı sağlar.

Franchising sistemine geçmek için bu alanda uzman ve uygulama tecrübesi olan bir danışmana ihtiyaç duyuyorsanız size yardımcı olabilirim. İşte bu alanda üretebileceğim hizmetler;

 • Klonlanabilecek mağaza modelini oluşturmak.
 • Franchising kurallarını belirlemek.
 • Girişimcilere verilecek franchising sunumunu hazırlamak.
 • Franchising sözleşmesini hazırlamak.
 • Franchising alabilecek girişimcileri bulmak üzere proje geliştirmek.
 • Lokasyon (mağaza yeri) analizi yapmak.
 • Franchise mağazası işletme kuralları kitapçığının hazırlamak.

E-Mağaza Açmak

İnternette kendi mağazanız mı olsun istiyorsunuz? İş yapan sanal mağaza nasıl kurulur bilmek mi istiyorsunuz? Sanal mağaza açarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini mi öğrenmek istiyorsunuz? Bir sanal mağazanız var ama iş mi yapmıyor? Sanal mağazanıza daha fazla nasıl ziyaretçi çekebileceğinizi mi öğrenmek istiyorsunuz?

Size internette çok şık bir mağaza açmanızı sağlayabilirim. İhtiyacınız olan e-ticaret yazılımını tanımlayabilirim. Sanal mağazanızı yapması için başarılı web ajansları veya web yazılımcıları önerebilirim. Web ajansınıza brif verebilir ve yapım aşamalarını denetleyebilirim. Sanal mağazanıza ziyaretçi akını olmasını sağlayacak etkinlik ve kampanyalar önerebilirim.

Perakendecilik Danışmanlığı İle İlgili Blog Yazılarım
AVM’de Mağaza Kiralamak01 April 2014
Mağazalar Zinciri Yönetimi01 September 2012
Mağaza Açmak01 August 2012
Dükkan Kiraları01 May 2012
Perakende Zincirinizin Performansını Nasıl Ölçeceksiniz?01 April 2012
Esnaf Nasıl Kurtulur?01 July 2011
Franchise vermeli misiniz?01 May 2011
Ölmekte Olan AVM’ler Ne Yapsın ?01 March 2011
Yüzüncü Yıla 1000 AVM ile Gireriz01 February 2010
Franchising’e Fransız Kalmayın01 October 2009
Markanızı Mağazalaştırmalı Mısınız ?01 March 2009
Alışveriş Caddeleri Nasıl Kurtulur ?01 April 2008
Alışveriş Merkezleri Cumhuriyeti01 December 2007
Müşteriye Nasıl Hizmet Vermeli ?01 April 2006
Franchising Bayiliğe Karşı01 September 2005
Moda Markası Yaratmak01 November 2005
Nasıl Bir Mağaza ?01 December 2001